Arap Yapmacılığı

Fransızlar darbe üstüne darbe yemişti. Bu ağır darbelerin intikamını alabilmek için yiğitlerin akrabalarından ne kadar çoluk çocuk, kadın ve yaşlı varsa hepsini hapse attırmışlardı.

Çocuklardan biri yiğit babasına mektup yazdırır ve kendi elinin izini çizer. Mektubunda babasına yiğitlerin teslim olmaması halinde esir tutulan tüm akrabalarının idam edileceğini belirterek, “sakın teslim olmayın varsın kahbe Fransızlar bizi assın siz sakın teslim olmayın” yazar.

Mektubu okuyanlar o geceden tezi yok Antakya’daki bu mahpushaneyi basar ve mahkûmları kurtarırlar. Silahlar ve atlar ele geçirilmişti. Baskından sonra kafileler bu yiğitlere katılmaya başlar, artık sayıları 600 ü bulmuştu.

Bu sayı elde edilmişken Harim’in Fransızlardan kurtarılması için yola koyulurlar. Harimde bir bölük Fransız askeri karşılar ancak sayıca üstün olan yiğitleri görünce hiçbir müdafaa göstermeden teslim oldular.

Çeteler Harim’e girince yağma başlar Fransızlar bu yağma ve talanla yiğitlerin dağıldığını anlayınca teslim olmaktan vazgeçip kaleye sığınırlar ve yardımlar sonucu baskın çıkan Fransızlar olur. Yağma teşebbüsünün Arap çetelerince olduğu anlaşılır ve harekât böyle bir sonuçla sonlandırılır.

Arap Yapmacılığı

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir