Ermeni Askerlerinin Antakyaya Gelişi

Fransız işgalcileriyle birlikte İskenderun’dan Antakya’ya getirilen bir tabur Ermeni askeri 1915 teki tehcir hadisesinin intikamı için teşebbüslere kalkışmışlardı.

Buna karşılık Hacı Mehmet Efendi Fransız yetkililerin karşısına çıkmış ve “siz buraya geçici olarak mı geldiniz yoksa daimi mi?” diye sormuş “Elbette daimi kalacağız” cevabını alınca “öyleyse Ermeni Lejyonunu buradan kaldırınız” demiş ve bunun üzerine Fransız işgalciler Ermeni gönüllüleri nakletmiş bunun yerine Tunuslu ve Cezayirli Müslüman askerleri getirmişlerdi.

Bu olaydan sonra İbrahim Ethem Bey kaymakamlıktan alınarak Adalı Hacı Mehmet Efendi atanmıştı.

Fransızların bu bölgelerde Ermeni gönüllüleri kullanarak gasplarına ve işkencelerine göz yummalarının amaçları yeterince askerleri olmadığından hem Ermenilerden bu yönde faydalanmak hem de içerideki Ermenilerin bilgilerini almaya çalışmak olmuştu.

Diğer bir amaçları da Türk – Ermeni arasındaki itilafı körüklemek ve Türkleri yıldırmaya çalışmaktı.

Antakya’da ki Hutbe Meselesi

Fransız işgaliyle gücünü göstermeye çalışan Şerif Hüseyin Antakya’nın bütün camilerinde kendi adına hutbeler okutmaya başlamış, Türkleri aşağılayıcı konuşmaları öne çıkmıştı.

Bunun üzerine Şeyh Ali Camii imamı Hafız Hakkı Efendi, Halife Vahidettin adına Türkçe olarak hutbe okuyacağına söz verince bütün esnaf mevlit okutulmak üzere Şerif Hüseyin taraftarlarının kullandığı bir camiye davet edilir ve mevlitten sonra Hakkı Efendi Türkçe olarak Halife Vahidettin adına hutbe okur.

Ertesi gün Fransız askeri hâkimine şikâyet gitse de “Sizin dini işlerinize biz karışmayız” cevabı üzerine ulu cami hariç tüm camilerde Cuma günü hutbeler Türkçe okutulur böylece 15 Mart 1919 da Şerif Hüseyin taraftarlarına büyük bir darbe yapılmış olur.

Ermeni Askerlerinin Antakyaya Gelişi

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir